Yapay mı Zeka?

Merhabalar,

İnsanlar kendilerini diğer canlılardan ayıran yegane bir özellik keşfettiler “Düşünmek”.  Bu özelliği keşfeden insanlara Homo Sapiens deniyor. Anlamı : Akıllı Adam

İnsanlar var olduklarından beri aklını, hareketlerini ya da işlerini yapabilen başka canlılar arayışındalar. Yavaş yavaş bizim gibi düşünen makineler yapmaya başladık.

1950 yılında Bilgisayar biliminin mucidi Alan Turing Ünlü İngiliz Felsefe dergisi Mind’da Makineler Düşünebilir mi? Diye bir makale kaleme alıyor. Bu makale yapay zeka kavramının ilk ortaya çıkışı diyebiliriz. Konu bilim insanları tarafından tartışılıyor ve farklı ilerlemeler kaydediliyor. 

Seneler sonra 97 yılında da IBM in ürettiği Deep Blue adlı yapay zeka Dünya satranç şampiyonunu yeniyor ve bu olaydan sonra yapay zekâ ile robotların insan yaşamı üzerinde nasıl bir etkiye sahip olacakları tartışmaları hız kazanıyor. Aslında Deep Blue öncesinde de başka bilgisayarlar yüksek hız ve hatasıza yakın performansı nedeniyle başarı yakalayabiliyorlardı. Satrancın stratejik düşünme gereksinimi yüzünden yapay zeka konusu daha fazla gündem olmaya başlıyor.

Yine IBM ürünü Watson isimli yapay zeka bugün avukatların uğraştığı ve çok fazla zor olmayan konuları %90 oranında başarı ile çözebiliyor. Avukatların başarı oranı ise %70.

Microsoft arama motoruna entegre ettiği yapay zeka ile insanların pankreas kanseri olduğunu büyük bir oranda başarı ile anlayabiliyor. 

Bir örnek daha;

Hedefi “Zekayı anlamak” olan Deepmind adlı şirket yapay zeka ürünleri ile insanların oynadıkları oyunu bir süre gözlemleyerek sıfır hata ile oyunu oynamayı öğreniyor.

Anlattıklarım hep işimizi kolaylaştıracak şeylerdi. Ancak bu teknoloji savaşlarda kullanılacak olan robotların da gelişmesinde rol oynuyor. Nereyi vuracağına karar veren füzeler mesela..

Stephen Hawking yapay zekanın insanlara zarar verebileceği fikrini sunmuştu. Yakın zamanda da Tesla ve SpaceX ceosu Elon Musk ve Facebook ceosu Zuckerberg arasında bu tartışma yaşanmıştı. Musk ; “Kendi kendine karar verebilen makineler üreteceğiz ancak bize zarar verebilirler otoriteler yasalarını bu gelişime göre güncellemeli ve sınırlar olmalı” diyor.

Zuckerberg ise bu endişenin gereksiz olduğunu savunuyor.

Yapay zeka sayesinde işimiz çok kolaylaşırken belki de çok fazla zarar da göreceğiz. Peki sizce neler olacak?

1, “Yapay mı Zeka?” hakkında görüş bildirdi

  1. Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorumu silmek için oturum açarak gönderi'leri ve yorumları görüntülemeniz yeterlidir. Burada yorum ve gönderileri düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir